Łączna liczba wyświetleń

Profilaktyka, czyli zapobieganie.


      I tu rodzą nam się pytania: od kiedy można zacząć działania profilaktyczne? Czy można zapobiec dysleksji?

      Terapeuci radzą: działania profilaktyczne należy zacząć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem nauki czytania, kiedy zauważamy, że dziecko nie jest jeszcze gotowe do podjęcia nauki szkolnej. Można to zauważyć w tzw. „zerówce”, kiedy dziecko ma trudności w opanowaniu umiejętności czytania w porównaniu z dziećmi w grupie, których trudności są mniejsze.
      Czy można jej zapobiec? Wiek przedszkolny jest bardzo ważnym okresem rozwoju. Jeżeli zapewnimy dziecku odpowiednią pomoc logopedyczną i pedagogiczną, która będzie stymulować rozwój nieprawidłowo rozwijających się funkcji, jest szansa, że w niektórych przypadkach można całkowicie zlikwidować te opóźnienia i uniknąć niepowodzeń szkolnych. W innych przypadkach, czyli tam, gdzie nie da się całkiem zapobiec dysleksji, można zmniejszyć nasilenie trudności w szkole. Jednakże aby to osiągnąć, potrzebny jest konsekwentny program działań, by przygotować dziecko do nauki czytania i pisania.

              Kto może orzec, czy u dziecka występuje ryzyko dysleksji?
      Taki osąd mogą wydać rodzice, którzy mają stały kontakt z dzieckiem i je obserwują, a także nauczyciel przedszkola. Może się to przejawiać tym, iż w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, motoryka i mowa dziecka rozwija się zbyt wolno – wtedy najlepiej udać się do logopedy i psychologa. Terapia powinna być już podjęta w klasie „0” i powinna obejmować ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne, prowadzone przez specjalnie przygotowanych nauczycieli.

Wypowiedź psychologa:
 http://www.mamazone.pl/tv/film,15080,wszystko-o-dysleksji.aspx


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz